Sztangi – sprzęt angażujący całe ciało do pracy

Sztangi – budowa i przeznaczenie

Ćwiczenia ze sztangą już dawno przestały być kojarzone tylko jako element męskiego treningu. Obecnie polecane są wszystkim, którzy pragną wzmocnić siłę mięśni, poprawić sylwetkę oraz ujędrnić ciało. Sztangi pozwalają na efektywne ćwiczenia, a możliwość zmiany obciążenia sprawia, że idealne są zarówno do treningu górnych, jak i dolnych partii ciała.

Jak właściwie wygląda sztanga? Ten uniwersalny sprzęt treningowy to połączenie trzech elementów:

-gryfu,

– obciążników (talerzy),

– zacisków.

Gryf to drążek, za który chwyta się podczas ćwiczeń. Na jego dwa końce nakłada się talerze o różnej wadze (w zależności od ćwiczenia), po czym zabezpiecza je specjalnymi zaciskami. 

Ćwiczenia ze sztangą – dla kogo?

Trening ze sztangą polecany jest zarówno osobom trenującym od dawna, jak i początkującym. Dzieje się tak dlatego, że sprzęt ten można wykorzystać na wiele sposobów. Sztangi to nieodłączny element ćwiczeń siłowych, podczas których stale można progresować poprzez dokładanie ciężaru. Takie zastosowanie sprzętu pomaga nieco rozbudować mięśnie oraz zwiększyć wytrzymałość organizmu. Bardzo popularne, zwłaszcza wśród kobiet stały się także grupowe zajęcia fitnessowe typu body pump. Polegają one na dynamicznych ćwiczeniach ze sztangą w rytm muzyki. Obciążenie sprzętu jest wtedy mniejsze od tego wykorzystywanego w treningu siłowym, wzrasta jednak liczba i szybkość wykonywanych powtórzeń. Ich celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa kondycji i siły. Zajęcia te idealnie sprawdzą się dla osób początkujących, chcących poznać prawidłową technikę poszczególnych ćwiczeń.

Sztanga – sprzęt przynoszący wiele korzyści

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Jakikolwiek ruch wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, jednak ćwiczenia ze sztangą to rodzaj aktywności, którą warto włączyć to swojej treningowej rutyny. Dlaczego? Trening siłowy angażuje do pracy mięśnie całego ciała, zwiększa siłę, wytrzymałość oraz kondycję. Regularne ćwiczenia ze sztangą pomogą lepiej kontrolować ciało, poprawią zdrowie całego organizmu. Odpowiednio dobrane obciążenie i ćwiczenia mogą pomóc zarówno zwiększyć masę mięśniową, jak i zgubić nadprogramowe kilogramy. Ćwiczenia siłowe pozwalają także zadbać o jakość skóry, pomagają w walce z cellulitem, z którym zmaga się wiele kobiet. Ze sztangą można ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domu. Na początek wystarczy gryf i podstawowe obciążenie, z biegiem czasu można bez problemu dokupić talerze i osiągać progres. Najważniejsze jednak, jak w przypadku każdego treningu jest regularność. Wykonywanie ćwiczeń przynajmniej 2,3 razy w tygodniu, na pewno przyniesie wyczekiwane efekty!