Jaką sztangę wybrać do domowego użytku?

Chyba każdy, kto trenuje siłowo, marzy o tym, aby mieć chociaż część sprzętu w swoim domu. Kilka hantli, ławeczka i sztanga pozwalają na bardzo rozbudowany i satysfakcjonujący trening. O ile wybranie dobrych hantli nie sprawia dużych kłopotów, tak zakup sztangi może nie być najłatwiejszy. Warto pomyśleć nie tylko o uchwycie, ale i o odpowiednim i różnorodnym obciążeniu. Dzięki temu jej używanie będzie wygodne, a także bezpieczne. Jak dobrać sztangę do swoich potrzeb? 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sztangi? 

Niemal każda domowa siłownia wyposażona jest w sztangę, dlatego warto sprawić ją sobie jak najszybciej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się przede wszystkim gryfami. Gryfy mogą różnić się wagą, długością, a nawet kształtem. Aby wybrać taki, który będzie najodpowiedniejszy, warto wiedzieć, czym się charakteryzują. Ich najpopularniejsze rodzaje to między innymi: 

– Gryf prosty – ma długość od 120 do 220 centymetrów, a obciążenie zakłada się równomiernie z dwóch stron
– Gryf łamany – świetny do odciążenia nadgarstków, bo pozwala na wygodniejsze ułożenie rąk, a przy tym ćwiczy inne mięśnie niż gryf prosty
– Gryf typu kratownica – tego typu gryf pozwala na zupełnie inne ćwiczenia, dzięki niemu można wykonać precyzyjne ćwiczenia tricepsów i bicepsów
– Gryf męski – ma długość 220 centymetrów i waży 20 kilogramów
– Gryf damski – waży 15 kilogramów i ma 210 centymetrów długości 

Gryf warto dobierać do swoich potrzeb treningowych, na początek świetnie sprawdzi się klasyczna wersja prosta. Z czasem można wypróbować także model łamany i kratownice, które będą ciekawym urozmaiceniem, a także zaangażują inne partie mięśni. 

Co jeszcze jest ważne przy wyborze sztangi? 

Sztangi, oprócz tego, że różnią się długością i kształtem, mogą mieć także różną średnicę gryfu. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio dopasowany pozwoli na pewniejszy i wygodniejszy chwyt, dzięki czemu ćwiczenia będą bardziej komfortowe. Średnica odpowiada także za sprężystość gryfu. Cieńsze bardziej uginają się pod ciężarami, więc świetnie nadają się do treningów dynamicznych. Grubsze gryfy są idealne do treningów statycznych, na przykład klasycznych siłowych. Przy wyborze sztangi warto zwrócić uwagę również na jej certyfikaty jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że jej używanie będzie bezpieczne, a na dodatek taki zakup może służyć przez wiele lat. Jeśli chodzi o obciążenie, to należy dostosować je do swoich możliwości. Najlepiej od razu kupić więcej obciążników, aby móc stopniowo zwiększać poziom trudności.